Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zbyt drogie, więc trzeba je zlikwidować

Treść

Z mapy Podkarpacia zniknie 10 spośród 14 powiatowych laboratoriów sanitarno-epidemiologicznych. Takie plany ma wojewoda podkarpacki i wojewódzki inspektor sanitarny w Rzeszowie. Powód – oszczędności. Przeciw tym planom zaczynają protestować radni poszczególnych powiatów.

Zgodnie z planami zamiast 14 laboratoriów sanitarno-epidemiologicznych działających na Podkarpaciu pozostaną jedynie cztery: w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Sanoku i Przemyślu.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Szczepan Jędral restrukturyzację tłumaczy stale rosnącymi wymaganiami dotyczącymi badań laboratoryjnych, do czego potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt, który jest coraz droższy, a Sanepidu nie stać na wyposażenie wszystkich stacji.

Liczy też na oszczędności związane z zaprzestaniem funkcjonowania 10 powiatowych laboratoriów i ujednoliceniem bazy laboratoryjnej. Zapewnia, że w związku z wygaszaniem laboratoriów nie będzie zwolnień pracowników, którzy mają znaleźć zatrudnienie w komórkach kontrolnych Sanepidu w terenie. Projekt zmian trafił już do Ministerstwa Zdrowia, do którego należy ostateczna decyzja.

Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, przekonuje, że z chwilą likwidacji części laboratoriów dla mieszkańców Podkarpacia nic w zasadzie się nie zmieni. Mimo likwidacji laboratoriów w powiatowych stacjach tak jak dotychczas będą pracowały punkty, które przekażą pobrany materiał do badań właściwemu laboratorium.

Również w tych samych miejscach jak dotychczas będzie możliwość odebrania wyników badań. Zmianie nie ulegnie też czas oczekiwania na wyniki.

Zapewnienia te nie przekonują jednak lokalnych samorządów. Przeciwko planom likwidacji oddziału laboratoryjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Jaśle zaprotestowali radni powiatu jasielskiego, którzy obawiają się o bezpieczeństwo sanitarne w tym regionu.

Ich zdaniem, może to być pierwszy krok do likwidacji struktur Sanepidu w powiecie jasielskim. Protest wystosowali m.in. do Głównego Inspektora Sanitarnego, władz województwa podkarpackiego oraz parlamentarzystów.

Nie wierzą, że w związku z likwidacją laboratoriów uda się uniknąć zwolnień pracowników Sanepidu i w zapewnienia, że nie utrudni to dostępu do badań.

„Likwidacja laboratorium PSSE w Jaśle spowoduje zwolnienie z pracy kilkunastu osób, co zwiększy bezrobocie w Powiecie Jasielskim. Jednak przede wszystkim utrudnienie dostępu do badań, zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców, zmniejszy bezpieczeństwo sanitarne w powiecie” – czytamy w apelu jasielskich radnych.

Nasz Dziennik Niedziela, 10 marca 2013

Autor: jc