Gołdap zmieni nazwę?
Treść
Władze przygranicznego Gołdapu (woj. warmińsko-mazurskie), która od 2000 roku ma status uzdrowiska, rozważają zmianę nazwy miejscowości na Gołdap-Zdrój. Samorząd zlecił kancelarii prawnej opracowanie ekspertyzy, która określi korzyści z tym związane.
Według wiceburmistrza Jacka Morze, miejscowość spełnia wymóg prawny, by rozpocząć starania o dodanie do obecnej nazwy słowa „Zdrój”.
Jak wyjaśnił, zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym do nazwy miejscowości, w której granicach administracyjnych znajduje się obszar uzdrowiska, może zostać dodany wyraz „zdrój”, jeżeli podstawą leczenia uzdrowiskowego są wody lecznicze.
Gołdap, mająca od 13 lat status uzdrowiska, oprócz zasobów borowinowych posiada ujęcia wód głębinowych przydatnych do kuracji.
Jak wykazały ostatnie, szczegółowe badania, oprócz wód mineralnych pochodzących z ujęcia o głębokości 400 metrów, zawierających 0,14 proc. minerałów chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowo-fluorkowych, w Gołdapi natrafiono także na wody lecznicze.
Ich ujęcie znajduje się na głębokości ponad 600 metrów, a wody te zawierają 0,63 proc. minerałów chlorkowo-sodowych ze znaczną zawartością wapna i magnezu i mogą być przydatne do kuracji pitnych. Jak dodał wiceburmistrz, samorząd otrzymał niedawno świadectwo potwierdzające, że wody z głębszego odwiertu jako wody lecznicze mogą być wykorzystywane do kuracji, zwłaszcza do leczenia układu pokarmowego.
Jak podkreślił Morze, to właśnie potwierdzenie właściwości leczniczych wód głębinowych może stać się podstawą do ubiegania się o zmianę nazwy. Dodał, że może to być duża szansa na promocję miejscowości.
– Jednak przed rozpoczęciem formalnych starań o zmianę nazwy musimy przeanalizować sprawę pod względem prawno-finansowym. Chodzi m.in. o koszty związane ze zmianą nazwy miejscowości, które ewentualnie mogą ponieść mieszkańcy – powiedział wiceburmistrz. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zmianę dokumentów – praw jazdy czy dowodów osobistych.
Podkreślił, że procedura zmiany nazwy miejscowości jest długotrwała. Musi być poprzedzona szerokimi konsultacjami z mieszkańcami. Uchwałę o ewentualnej zmianie nazwy musi podjąć rada miejska. Potem uchwała trafia do wojewody, a wniosek o zmianę nazwy miejscowości do Rady Ministrów.
Nasz Dziennik Wtorek, 5 marca 2013Autor: jc